Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Vítejte na neoficiálním webu kapely ŽuFan

 
 

Rozhovory s kapelou

Rozhovor s kapelou ŽuFan
by mikejs


Přiblížil bys nám historii a složení ŽuFanu ?

Hm, tak to bude pěkně obsáhlá odpověď:c) naše kapela funguje již 4 roky a za tu dobu se u nás vystřídalo hafo hudebníků. Rozdělil bych to na několik sestav. Vždy přicházeli světlé a tmavé okamžiky, vrcholy a pády. No udělej si na to sám názor, tady je naše historie dle jednotlivých etap:

Píše se rok 2002, ten magický letopočet, kdy vzniká na barikádách z popelnic hudební uskupení pod názvem ŽUFAN. Kapelu zakládá Tomáš „ŠAMAN“ Mašát (kokrhání a zpěv) spolu s Janem „GURYm“ Vokurkou (škopky), kteří do té doby působili v kapelách KRIZE a NOTOR. Do trojky se přidává virtuóz a multiinstrumentalista Jiří „VLAŠI“ Vlach (basička). Kvinteto dále doplňuje „ČÁPI“ Čáp a „BRACHY“ Bracháček (oba kejtry). Vzniklé hudební těleso se zpočátku orientuje na převzaté skladby od Tří Sester, Visacího Zámku, Poesis, Zóny A, XIII. Století, atd.

Po několika vystoupeních opouští skupinu oba kytaristé, kteří tíhnou spíše k metalu. Příchodem nového kytarového mága Pavla „PÁJI“ Křivana jsou tak zabité dvě mouchy jednou ranou. Kapela se stále častěji uzavírá do útrob své zkušebny a začíná uskutečňovat své představy a tvoří vlastní písně, které vycházejí z rychlosti a střídání několika málo akordů. Zkrátka ŽUFAN si buduje punkovej ksicht. Duši těmto songům vdechuje dvorní textař a zpěvák Šaman (viz. Sekce TEXTY).
Na postu bassmistra se vystřídá během krátkého období hnedle několik hudebníků – Procházka, Bárta a Fero. Posledně jmenovaný se ujímá pozice basáka na delší čas a je rovněž při natáčení cd. V tomto období rozkvětu a tvůrčí aktivity se podaří ŽUFANu natočit první oficiální album „PŘIPOUTEJ(TE) SE!“ v nahrávacím zařízení zvaném „VENCL HOME STUDIO“. Zároveň je to i doba hektická, protože na nahrávání CD se již nepodílí PÁJA, který je ze služeb ŽUFANU propuštěn. Naopak řady kapely rozšiřuje nový bicman Ivan „IVORY“ Kucarov, jenž u škopků vystřídal ……….

Všechny personální změny v loňském roku však skupinou neotřásly. Kapela s úspěchem šíří své 18ti skladbové cd a na jeho podporu vyráží na turné. Slavnostní okamžik křtu alba „PŘIPOUTEJ(TE) SE!“ se odbylo, v netypickém prostředí pro akce tohoto typu, v jihlavské Zezulkárně. Tato akce se vydařila, o čemž hovoří i vysoká návštěvnost. Po úspěchu však dochází k vnitřním rozporům, které vrcholí odchodem kytaristy „KOXE“ Bulavy a bubeníka Ivana „IVORYHO“ Kucarova. Ještě tomuto aktu předchází propuštění basáka FERA. Ten ještě naposledy vystoupí s kapelou na již zmiňovaném křtu. Příčiny vedoucí k rozchodu lze spatřovat v tom, že jednotliví členové kapely ŽUFAN si již nerozumí jak po stránce lidské, tak ani po té hudební.


Momentální složení je: Šaman – zpěv, texty, Duk – kytary, Peťa – bicí, Vlaši – basa(externě-host), druhá kytara se schání (zatím zkoušíme několik adeptů,pokud by měl někdo zájem písněte na markrot@seznam.cz), Markrot – manažer. Kapela se již chystá na podzimní koncerty, má v repertoáru zbrusu nové písně, ale i staré osvědčené hity. V zimě se chystá natočit druhé album.


Jaký styl hrajete a co chcete sdělit textama lidem?

To je těžké říct. Lepší je si to poslechnout buď na cd či koncertu a posoudit. Udělat si na to svůj názor. Ale abych to nějak přiblížil, říkáme tomu našemu stylu pracovně „motor punk“. Vychází z punkových riffů, ale mícháme tam i trochu metalu. Zkrátka má to energii, je to jednoduché, svižné a dobře se na to dá pogovat a pařit:c)))


Kdo píše texty a muziku?

Texty na má v naší kapele na starosti zpěvák Šaman. Občas spíše vyjímečně kytarista Duk, či nějaký fanda kapely. Muziku a produkci tvoří zbytek kapely.


Jaký preferujete tanec – discodance nebo pogo? 

Tak konečně otázka na kterou mohu odpovědět stručně a rychle. Pogo!!!


Improvizujete někdy na pódiu?

Určitě, bez improvizace by to ani nešlo. Pokud někdo při živém vystupování vypadne, nemůže přeci přestat hrát/zpívat, je důležitá rychlá reakce a improvizace, a to jak jedince, tak následně i zbytku kapely .


Jak často zkoušíte?

Snažíme se neustále zkoušet, cvičit, zdokonalovat a vymýšlet nové věci. Zkoušíme 2 krát do týdne.


Vaše oblíbený kapely?

Těch je spousta. Každý člen našeho bandu poslouchá něco jiného. Každého ovlivňuje jiná muzika, což je dle mě přínosem, neboť to má vliv i na skládání jednotlivých songů. Čerpáme z odkazu různých kapel a stylů, snažíme se však o originalitu a „vlastní ksicht“:c)))………….jen tak pro orientaci posloucháme např. Visací zámek, Tři sestry, E!E, Plexis, Alkehol, Zónu A, Locomotive, H.N.F, ale i nějaké metalové grupy či HC. Jak sem již řekl je toho spousta.


Markrot
manažer kapely


Díky za rozhovor pro HardPunkCore, ® mikejs 22.8.2006


mp3 k dispozici na fóru....

http://zufan.webzdarma.cz/ŽUFAN 2006
Žufan - rozhovor
Jihlavská punk rocková kapela Žufan už se nějaký ten čas po světě pohybuje, především po Vysočině a na jihlavsku už je za ta léta známá a to hlavně mezi mladými. I já jsem už několik jejich akcí zažil, tak mě jednou takhle napadlo, co kdybychom s nimi udělali interview na rockmag.cz, fakt že tyto řadky čtete, je důkazem toho, že se to na konec povedlo.
Ahoj, jak kapela Žufan vlastně vznikla?
Jako každá normální kapela. V roce 2002 se dává dohromady čtveřice kluků v tradičním obsazení bicí, kytara, basa a zpěv. Nejprve hrajeme převzaté věci od punkových kapel Plexis, E!E, Tři sestry, atd., ale to jen v ranných začátcích. Rychle přecházíme na vlastní nekomerční tvorbu ve stylu punk. Od počátku nese kapela netradiční název Žufan. Podrobněji v sekci historie na našich webových stránkách www.zufan.wgz.cz

Jedete nově a v novém složení, co se stalo? Co bylo za problémy a jak jste se z nich dostali?
Kapela neustále hledá nové podněty a snaží se jít kupředu. Proto došlo k vystřídání některých hráčů a dostali jsme tak čerstvý vítr do plachet. Když si člověk poslechne naše alba, uslyší, že každé je trochu jiné. Na každém z nich se podepsali jednotliví lidé.

V současné době Žufan vystupuje v následujícím složení: bicí - Josef "Saly" Bezděkovský, kytara - Luboš Štefl, zpěv a textař - Tomáš Mašát (zakladatel a poslední původní člen v kapele), na basu se vždy speciální host.

Co vše bude nové? Co chystáte?
Připravuje se materiál na v pořadí již čtvrté cd. Několik skladeb je možné slyšet naživo při současných koncertech. Dále chystáme turné po naší republice. Zaměříme se především na regiony kde mám fanouškovskou základnu, tedy na Vysočinu a Znojemsko. Ale chceme zahrát rovněž tam, kde jsme ještě nebyli, či kde je to už nějaký ten pátek od naší zastávky.

Někteří lidi možná neví, co slovo žufan znamená... Vysvětlete prosím.
Slovo Žufan jsme jednoho dne objevili v garáži při první zkoušce. Někdo jej tam napsal a ztvárnil jako zednickou fánku. Asi ten dotyčný netušil, že ho pojmem za název našeho spolku. Pokud budeme bádat po významu slova "žufan" ve slovnících, nalezneme zde tento termín vysvětlen jako naběračka(dříve užívano v českém jazyku, v současnosti hlavně na Moravě - žufánek,šufánek). Jak člověk bádá tak nalezne všelicos. Zjistili jsme, že jméno Žufan nese několik akademiků, je to též druh slivovice.

Jak vzpomínáte na své první vystoupení?
To už je hodně dávno a pamatuje ho jen Tomáš(zpěvák). Byli jsme tehdy ještě mladí a vyjukaní, hráli jsem s nasazením, ale bylo tam spousta chyb. Nás to však bavilo a chtěli jsme hrát stále víc a pro větší publikum. Zkrátka vzpomínáme s úsměvem:)Bylo to zřejmě někde v Lukách nad Jihlavou, kde jsem zároveň měli azyl pro první zkoušky. Oficiální koncert se odbyl v KD Netín, kdy jsme předskakovali kapele Jordan.

Kolik času věnujete zkoušení?
Se zkoušením je to problém, jelikož jsme každý odjinud. Někdo je z Jihlavy, někdo z Rohozné. Snažíme se vždy nějaký čas najít. Takže podtrženo sečteno, ani moc ani málo:)

Jakým způsobem byly a jsou vytvářeny vaše skladby? Jak vznikají?
Veškeré texty píše zpěvák a textař v jedné osobě Tomáš Mašát. Hudbu pak vytváří celá kapela. Třeba kytarista donese nějakou melodii či riffy, přibalí se k tomu basa a bicí a do toho pak zkoušíme nějaký ten textík. Nakonec nějaké to sólo a je hotovo.

Většinou se snažíme o úderné věci, kterou jsou energické a mají náboj,v jednoduchosti je síla. Máme rádi muziku ne kterou si kotel pořádně zapaří pogo.

Je něco, co na muzicírování nesnášíte?
Jo, bolení hlavy druhý den po koncertě,hihi....

Jaký vtip vás v poslední době nejvíce rozesmál?
My jsme veselá horda a na každé zkoušce či vystoupení se smějem a bavíme. Snažíme se přenášet pozitivné energii i mezi naše posluchače.

Jo na jeden vtip si vzpomínám, prej letos vyhrajem slavíka jako skokan roku:))))

Co by jste vzkázali našim čtenářům?
Hodně dobré nekomerční muziky, co je kvalitní a má co říct. Super koncerty a zábavu.

Přijďte se na nás podívat na vystoupení a poslouchejte naše songy. Vzhledem k tomu, že se blíží svátky a nový rok, tak vše nej a pod stromečkem CD od kapely Žufan.punk´s not dead!